طرز تهیه باسلوق

» طرز تهیه باسلوق

طرز تهیه باسلوق یا راحت الحلقوم


مواد لازم:

نشاسته : ۱۰۰ گرم

شکر : ۱۰۰ گرم

گلاب : ۱ فنجان کوچک

زعفران : ۱ قاشق چایخوری

برای تزیین : (پودر پسته، پودر نارگیل،گردو،پسته،بادام درختی، گُل خشک)


طرز تهیه :

ابتدا گلاب سرد را در ظرفی ریخته و نشاسته را به آن اضافه نموده و هم می زنیم. سپس ظرف را بروی حرارت بسیار پایین قرار داده و هم می زنیم تا کمی غلیظ شود.

در این مرحله شکر را به مخلوط اضافه نموده و هم می زنیم. تا زمان سفت شدن مواد به هم زدن ادامه می دهیم وقتی مخلوط حالت خمیری پیدا کرد از روی حرارت برمی داریم.بخش کوچکی از مواد را جدا کرده و زعفران آب شده را به آن اضافه می نماییم و خوب هم می زنیم تا کاملا یکرنگ شود.سپس تمام مواد را در دو ظرف جدا به مدت ۲ ساعت در یخچال قرار می دهیم.

بعد از یخچال خارج کرده و با قالب و یا با دست به خمیر شکل می دهیم و برش می زنیم.

برای تزیین می توانیم باسلوقهای سفید را به چند قسمت تقسیم کرده به شکل گلوله و یا مربع درآورده و بعضی را در پودر پسته غلطانده و یک پسته در آن فرو کنیم.

یک تعداد را در پودر نارگیل غلطانده و یک گردو بروی آن قرار می دهیم.و در تعدادی دیگر از باسلوقهای نارگیلی گل خشک قرار می دهیم.

باسلوق های زعفرانی را نیز برش داده و یک بادام درختی بروی آن قرار می دهیم.

اگر می خواهید باسلوقهای رنگی داشته باشید باید از رنگهای مجاز خوراکی استفاده نمایید.اما چون مضر هستند بهتر است از مواد طبیعی استفاده نمایید.

می توانید از آب لبو برای رنگ قرمز استفاده کنید. البته آب لبو تنها باید به اندازه ای باشد که به مواد رنگ بدهد و حتما در مرحله ی پایانی پخت بروی حرارت اضافه نمایید تا آب اضافی ایجاد ننماید.

نکته:

دقت نمایید برای افزایش حجم باسلوق باید نسبتها را رعایت نمایید اگر ۲۰۰ گرم نشاسته بریزید شکر هم باید ۲۰۰ گرم باشد و حجم گلاب دو برابر شود.و گلابی که نشاسته در آن ریخته می شود حتما باید سرد و خنک باشد. اگر از آب به جای گلاب استفاده می نمایید نیز باید آب سرد بریزید.


دستور آشپزی: شهربانو خداپرست 


مجله ارم بلاگ 


آخرین مطالب این وبلاگBuy Website Traffic Cheap
Buy website Traffic